Без опалення сьогодні не обходиться жодне приміщення, яке розташоване в крайніх полюсних або середніх широтах планети. Основне завдання опалення – компенсація тепловтрат шляхом штучного обігріву будівлі і підтримання температури всередині приміщення на заданому рівні.
Яке буває опалення будинку?
За своєю характеристикою опалення ділиться на два види, в залежності від способу передачі тепла :
- променисте;
- конвективне.
При променистому опаленні основою обігріву є випромінювання. При цьому елементи обігріву знаходяться безпосередньо у зон, в яких треба підтримувати задану температуру.
Конвективний обігрів – це перемішування гарячого і холодного повітря в приміщенні. Основний недолік такого виду полягає в великому перепаді температур (холодне повітря внизу, а гарячий – вгорі).
Чим будемо гріти?
Наступна класифікація опалення зроблена на основі теплоносія, використовуваного для обігріву будівель, будинків і конструкцій :
- парове;
- водяне;
- повітряне;
- вогнеповітряне;
- динамічне;
- інфрачервоне.
Теплоносієм при паровому опаленні є водяна пара. Часто водяне опалення називають паровим, хоча це не так – там теплоносієм є рідина. Особливістю парового опалення є не тільки зниження температури пара при обігріві, але і його конденсація в опалювальних приладах, що підвищує тепловіддачу в кілька десятків разів.
При водяному опаленні , на відміну від парового, вода (або інша рідина) знаходиться в рідкому стані. Відповідно температура теплоносія нижче, що робить такий обігрів більш безпечним. Передача тепла при цьому проводиться за допомогою конвекторів та радіаторів. При водяному опаленні необхідно враховувати місця для розміщення теплового пункту, труб та опалювальних приладів.
Гаряче повітря використовується при повітряному опаленні. При цьому для нагрівання повітря використовуються теплогенератори та калорифери. Повітряний обігрів може бути реалізований централізовано або зонально. Вартість облаштування та експлуатації такої системи, в основному, нижче, ніж для парового або водяного опалення.
До вогнеповітряних систем відносяться різні способи обігріву, реалізовані на печах, камінах і топках. При спалюванні палива відбувається нагрівання опалювальних приладів із подальшим повітряним теплообміном в приміщенні. Для реалізації такого обігріву потрібні місця для розміщення приладу опалення, для зберігання палива і реалізації відведення продуктів горіння, що не завжди можна здійснити через обмежений простір.
Динамічне опалення використовує принцип теплообміну між приміщенням та навколишнім середовищем. До нього відносяться різні види теплових насосів, термальні, геотермальні та інші нетрадиційні способи теплообміну. Таке опалення відноситься до найбільш економних в експлуатації, але вимагає значних витрат на облаштування.
Інфрачервоне опалення будинку відноситься до підвиду променевого обігріву, де в якості джерела тепла використовується інфрачервоний випромінювач. Може використовуватися як зональне (локальне), так і як основне опалення.
Яке опалення вибрати?
При виборі опалення слід пам’ятати, що променистий обігрів, завдяки тому, що не розсіюється і не поглинається повітрям, нагріває саме приміщення: стіни, меблі, людей і т. п. А потім саме приміщення віддає тепло повітрю. Тому таке опалення називають прямим. Будь-яке опалення, яке використовує конвекцію (теплообмін шляхом заміщення або обміну), є непрямим, і відповідно, нагріває приміщення довше.
Виходячи з призначення приміщення, можна вибрати той чи інший тип опалення.
Поделиться ссылкой